Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü

Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü

Başkanlığı Öğr. Gör. Burhan GÜNAY tarafından yürütülen Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü'nde aktif olarak "Pazarlama" programımızda eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir.

Pazarlamanın, işletmelerin temel fonksiyonlarından birisi olması ve bu alanda nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyulması gerekçesiyle kurulan pazarlama programı bugün de güncel ders programı (içeriğiyle) ile piyasanın aradığı insan kaynaklarını yetiştirebilmektedir. Programdan mezun olan öğrenciler, özel sektördeki firmaların satış departmanı, pazarlama departmanı, pazarlama araştırması departmanı, reklâm departmanı, reklâm ve halkla ilişkiler ajansları, medya şirketleri, zincir mağazalar, elektronik ticaret şirketleri, turizm acenteleri, otel işletmeleri, bankaların ve çeşitli şirketlerin müşteri hizmetleri departmanlarında ve bir dizi pazarlama alanında çalışabilecekleri gibi kamusal alanda da KPSS sınavından geçerli puan alarak çalışma imkânı bulabilmektedirler. Mezunlar bu alanlarda yönetici, sorumlu, uzman veya eleman sıfatlarıyla çalışabilmektedirler.

Bu programdan mezun olmak için 2 yıllık önlisans programında yer alan derslerin tümünden geçerek 120 AKTS'yi tamamlaması, GANO (Genel akademik not ortalaması)'nın 2.00 ve üzeri olması ve 40 günlük iş stajını yapmış olması gerekmektedir.

Bu programa kayıt yaptıracak Meslek Lisesi mezunu öğrenciler sınavsız geçiş hakkına sahiptir. Ancak lise  başarı ortalamaları da yerleştirmede dikkate alınmaktadır. Birinci yılı başarı ile tamamlayan ve başarı not ortalaması yüksek olan öğrenciler, diğer üniversitelerin önlisans programlarına yatay geçiş yapmak hakkına sahiptirler. Bu programı bitiren öğrenciler, DGS sınavına girerek, kazandıkları takdirde 4 yıllık lisans programlarına kayıt yaptırabilirler. Aynı zamanda yatay geçiş yapan öğrencilere de, üniversitelerinde görmüş oldukları ve  kredi ve içerik yönünden aynı olan derslerden muafiyet verilir.

YILLARA GÖRE ÖĞRENCİ SAYILARI VE GİRİŞ PUANLARI

YILLAR

2010

2011

2012

2013

2014

KONTERJAN

100

30

40

40

40

GELEN ÖĞR.

28

27

15

13

 

GİRİŞ PUANI

169.609 (YGS-6)

175.145 (YGS-6)

181.357 (YGS-6)

190.354 (YGS-6)